Prywatna Praktyka Stomatologiczna "DENTATUS" - Joanna Wołoszyn
ul. Żeromskiego 13, 41-300 Dąbrowa Górnicza
ikona phone
rejestracja telefoniczna
32 261-95-72, 884-906-884
slajd5 slajd2 slajd4 slajd-acron

Fluoryzacja kontaktowa

Fluoryzacja kontaktowa to zabieg zapobiegający powstawaniu próchnicy, podczas którego wykorzystuje się związki fluoru korzystnie działające na szkliwo. Fluor w niewielkich dawkach jest on konieczny do właściwej budowy zarówno zębów, jak i kości ludzkiego ciała. Fluor zawarty w żelu wykorzystywanym podczas zabiegu fluoryzacji skutecznie zabezpiecza zęby przed powstaniem zmian próchniczych i wspomaga remineralizację mikroubytków w szkliwie. Dodatkowo zabieg ten zmniejsza nadwrażliwość zębów objawiającą się bólem podczas spożywania gorących oraz zimnych pokarmów.

Wskazania do fluoryzacji zębów

Wskazaniem do fluoryzacji kontaktowej jest szeroko pojęta profilaktyka próchnicy. Ma ona szczególnie duże znacznie w obliczu faktu, że w naszym kraju jest to problem powszechny zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Próchnicę wywołują bakterie odżywiające się resztkami spożywanych pokarmów, które przez niedostateczną higienę osadzają się na zębach. W procesach metabolicznych zachodzących w ludzkim organizmie bakterie te przekształcają się cukry dostarczane z jedzeniem w kwasy. Natomiast kwasy osłabiają szkliwo, które w konsekwencji staje się porowate i wnikają przez nie bakterie powodujące próchnicę.

Fluoryzacja sprawdza się szczególnie w początkowej fazie próchnicy, kiedy to na zębach powstają tak zwane białe plamy. I są one jak najbardziej wskazaniem do przeprowadzenia tego zabiegu.

Jak przebiega zabieg fluoryzacji kontaktowej?

Zabieg fluoryzacji kontaktowej poprzedza dokładne oczyszczenie zębów z wykorzystaniem specjalnej szczoteczki. Następnie stomatolog nanosi na nie cienką warstwę specjalnego żelu z dużą zawartością aminofluorku. W naszym gabinecie aplikujemy go, wykorzystując silikonową nakładkę. Preparat z fluorem pozostaje na zębach przez kilka kolejnych godzin uwalniając w tym czasie jony fluorkowe, które wnikając w głąb szkliwa, skutecznie je wzmacniają. Dlatego też po zabiegu nie można jeść ani pić przez co najmniej dwie godziny. Fluoryzację kontaktową można z powodzeniem wykonywać zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Zalety fluoryzacji kontaktowej:

  • niska cena, która sprawia, że może sobie na niego pozwolić praktycznie każdy,
  • dobroczynny wpływ na stan zębów,
  • remineralizacja szkliwa,
  • zmniejszenie populacji bakterii, które bezpośrednio odpowiadają za zmiany próchnicze,
  • stabilizacja współczynnika pH w jamie ustnej co minimalizuje ryzyko wystąpienia próchnicy.
ikona czasu
Zapraszamy
Poniedziałek: 9.00 - 20.00
Wtorek: 9.00 - 20.00
Środa: 9.00 - 20.00
Czwartek: 9.00 - 20.00
Piątek: 9.00 - 20.00
 
rejestracja telefoniczna:
32 261-95-72
 
Bezbolesne znieczulenie komputerowe WAND