Kiedy ząb kwalifikuje się do usunięcia?
- Szczegóły
Niekiedy zdarza się, że w zębie zaczyna się rozwijać stan zapalny i próchnica. Najczęściej objawia się to bólem i nadwrażliwością zęba. Niezwykle ważne jest, aby w porę rozpocząć leczenie stomatologiczne, a w przeciwnym razie konieczne może by usunięcie zęba. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, kiedy ząb kwalifikuje się do ekstrakcji i na czym dokładnie polega zabieg. Życzymy udanej lektury.
Kiedy konieczne jest usunięcie zęba?
Niewłaściwa higiena jamy ustnej bądź unikanie wizyt u stomatologa mogą być przyczyną rozwoju próchnicy zęba. Nieleczona próchnica po pewnym czasie może prowadzić do nieodwracalnej martwicy miazgi zębowej. W takim przypadku konieczne może być wyrwanie chorego zęba. Niekiedy zdarza się też, że w jamie ustnej powstaje choroba przyzębia lub inne poważne choroby dziąseł. Wskazaniem do usunięcia zęba może też być uraz mechaniczny zęba, podczas którego doszło do złamania z linią biegnącą wzdłuż korzenia. Ekstrakcja zęba może okazać się też konieczna przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego w celu zwiększenia ilości miejsca w jamie ustnej.
Na czym polega zabieg ekstrakcji zęba?
Ekstrakcja zęba to zabieg stomatologiczny, który jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Po wykonaniu znieczulenia specjalista przy użyciu odpowiednich narzędzi zrywa więzadło okrężne otaczające ząb. Następnie przy użyciu kleszczy dokonuje zwichnięcia zęba, wykonując ruchy ekstrakcyjne. Kolejny etap zabiegu to wyciągnięcie zęba i oczyszczenie zębodołu z resztek kości lub zęba. Ostatni etap zabiegu to założenie szwów oraz założenie opatrunku. Należy też pamiętać o tym, aby po usunięciu zęba przestrzegać zaleceń lekarza i unikać podejmowania wysiłku fizycznego przez kilka kolejnych dni.