Leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe to prawdopodobnie najmniej lubiany zabieg dentystyczny. Perspektywa endodoncji (to fachowa nazwa tej procedury) najczęściej wywołuje stres u osób, które nie wiedzą, na czym dokładnie polega ten zabieg. My jednak wykonujemy go w znieczuleniu komputerowym WAND. Dentysta informuje pacjenta o szczegółach zabiegu oraz perspektywach, jakie daje leczenie kanałowe. Ciągły rozwój technik dentystycznych oraz nowe metody kontrolowania bólu sprawiły, że leczenie kanałowe jest o wiele bardziej komfortowe niż w przeszłości oraz precyzyjne, dzięki zastosowaniu mikroskopu.
Czy leczenie kanałowe boli?
Niestety wokół endodoncji narosło wiele mitów i stereotypów. Większość pacjentów nie zdaje też sobie sprawy z tego, jak zmieniło się leczenie kanałowe na przestrzeni kilku ostatnich lat. Większość zabiegów nie jest bolesna, ponieważ odbywają się pod znieczuleniem i są robione nowoczesnymi instrumentami. Sporadycznie zdarzają się jednak bardziej złożone operacje, podczas których pacjenci mogą momentami odczuwać dyskomfort. Jeśli zależy Ci na bezbolesnym przebiegu całej procedury, nie warto zwlekać z decyzją o poddaniu się leczeniu kanałowemu, żeby nie powodować komplikacji.
Endodoncja – jakie są skutki niepodjęcia leczenia?
Chory ząb może zostać usunięty lub poddany leczeniu kanałowemu. Pacjentowi zostają przedstawione wszystkie możliwe opcje, a wśród nich właśnie endodoncja, która jest dłuższa i bardziej skomplikowana niż sama ekstrakcja. Braki w uzębieniu to jednak przyczyna wielu dolegliwości – od niekorzystnych zmian ortodontycznych (w ustawieniu zębów) po parodontozę. Dla zachowania równowagi uzębienia rekomenduje się wstawienie w miejsce usuniętego zęba np. implantu. To także kosztowna i skomplikowana operacja. Pozostawienie chorego zęba to chyba najryzykowniejsza decyzja ze wszystkich. Chora miazga to źródło agresywnych bakterii, które nie tylko pogłębią chorobę tego zęba, ale mogą też zaatakować sąsiednie. Zapalenie i stany ropne dość szybko przenoszą się też na inne części ciała, np. głowę. Skutecznie rozprawi się z nimi leczenie kanałowe, które stanowi alternatywę dla ekstrakcji.
Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?
Jeśli ból zęba jest spowodowany zapaleniem miazgi, stanem zapalnym, zgorzelą lub uszkodzeniem miazgi, należy bezzwłocznie podjąć się leczenia kanałowego.
Wskazania do leczenia kanałowego:
- reakcja bólowa zęba przy bodźcach termicznych,
- bolesne dolegliwości przy dotyku zęba, jego opukiwaniu i w nocy,
- obrzęk tkanek,
- zapalenie miazgi zęba,
- zaawansowana próchnica zębów.
Po leczeniu kanałowym Twój ząb będzie martwy. Dentysta usunął z niego tkanki odpowiedzialne za ukrwienie oraz unerwienie. To trochę jak usunięcie wkładu z długopisu. Było to jednak konieczne, żeby zatrzymać zapalenie miazgi oraz postępujące psucie się zęba. Dobrze wykonane leczenie kanałowe pozwala uratować funkcjonalność zęba na lata. W większości przypadków nie zauważysz różnicy między nim a resztą uzębienia – bólu czy innego dyskomfortu.