Na czym polega leczenie kanałowe zębów?
- Szczegóły
Kiedy udajemy się z bólem zęba do dentysty, bardzo często możemy usłyszeć, że niezbędne będzie leczenie kanałowe. Na szczęście medycyna zrobiła ogromny postęp i nie jest to bolesny i długotrwały zabieg, który nie wymaga zbyt wielu wizyt u lekarza. Leczenie endodontyczne jest konsekwencją zaniedbanej lub źle leczonej próchnicy, która może powodować nieprzyjemny ból. W przypadku zaawansowanej choroby tylko leczenie kanałowe będzie w stanie uratować chory ząb.
Jak wygląda zabieg leczenia kanałowego
Do leczenia kanałowego wymagane jest zdjęcie rentgenowskie zęba, który ma być poddany zabiegowi. Pozwoli to dentyście ocenić, jak duże są uszkodzenia zęba i czy warto go leczyć. Cały zabieg jest bezbolesny, ponieważ stosuje się znieczulenie miejscowe. Stomatolog wszystkie operacje wykonuje pod mikroskopem, ponieważ należy oczyścić z resztek tkanek i bakterii wszystkie kanały zębowe, a następnie je wypełnić na całej długości.
Po usunięciu miazgi dentysta szczelnie zamyka wypełnione kanały za pomocą specjalnego materiału. To substancja o pochodzeniu naturalnym, więc jest tolerowana przez organizm pacjenta. Ważne jest to, aby środek szczelnie i dokładnie wypełniał kanały i pozbył się wszystkich pęcherzyków powietrza. Cały zabieg jest na bieżąco kontrolowany dzięki zdjęciom rentgenowskich zęba.
Jakie są przeciwwskazania do leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe nie może być stosowane na niektórych pacjentach. Osoby chore na hemofilię, z podwyższonym ryzykiem infekcyjnego zapalenia wsierdzia, a także ze sztuczną zastawką w sercu nie mogą być leczeni tą metodą. Co więcej, przeciwwskazania wykazują także osoby z problemami reumatycznymi i niektórymi zaburzeniami psychicznymi. Kobiety w ciąży powinny najpierw poradzić się swojego ginekologa o to, czy zabieg jest dla nich bezpieczny.