Podstawowe zasady profilaktyki stomatologicznej
- Szczegóły
Profilaktyka stomatologiczna jest bardzo ważna. Zapewnia piękny uśmiech oraz zwiększa szansę na uniknięcie poważnych chorób zębów i dziąseł. Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych chorób dotykających dzieci i osoby dorosłe. Codzienna higiena i odpowiednio częste wizyty u stomatologa mogą sprawić, że zęby będą w doskonałym stanie przez wiele lat.
W jaki sposób dbać o zęby na co dzień?
Podstawową czynnością, którą należy wykonywać, aby dbać o higienę jamy ustnej, jest mycie zębów minimum 2 razy dziennie. Najlepiej wykonywać tę czynność po każdym posiłku, jednak może to być trudne, jeśli spędza się wiele godzin poza domem. Czas szczotkowania zębów powinien wynosić od 2 do 3 minut. Do tego celu można używać szczoteczki manualnej, elektrycznej lub sonicznej, w zależności od potrzeb i preferencji. Kolejną czynnością, którą należy codziennie wykonywać w ramach profilaktyki, jest nitkowanie zębów. Pomoże to pozbyć się resztek jedzenia, których szczoteczka nie jest w stanie usunąć z przestrzeni międzyzębowych. Trzecią czynnością, którą należy wykonywać, aby zapobiec rozwojowi bakterii w jamie ustnej, jest użycie płukanki. Najlepiej dostosować ją do potrzeb zębów i dziąseł. Są produkty przeznaczone do wrażliwych zębów, czy wybielające.
Jak często chodzić na wizyty kontrolne do dentysty?
Wielu ludzi obawia się wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jednak niepotrzebnie, ponieważ częste kontrole sprawią, że ewentualne nieprawidłowości zostaną szybko zauważone, dzięki czemu ich leczenie nie będzie dużym problemem. Na kontrole do gabinetu stomatologicznego powinno chodzić się minimum raz na pół roku. Jeśli dentysta uzna, że jest taka konieczność, podczas wizyty wykonuje się piaskowanie, skaling oraz fluoryzowanie. Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego. Jest to ważny zabieg, ponieważ nadmiar kamienia może powodować problemy z dziąsłami oraz próchnicę. Piaskowanie z kolei pomaga pozbyć się osadów i przebarwień z zębów. Dzięki temu uśmiech staje się bielszy. Jest to szczególnie ważne, jeśli pije się dużo kawy, herbaty i czerwonego wina. Fluoryzacja z kolei wspomaga profilaktykę próchnicy.