Prywatna Praktyka Stomatologiczna "DENTATUS" - Joanna Wołoszyn
ul. Żeromskiego 13, 41-300 Dąbrowa Górnicza
rejestracja telefoniczna
32 261-95-72, 884-906-884
slajd5 slajd2 slajd4 slajd-acron

Leczenie kanałowe

Ciągły rozwój technik dentystycznych oraz nowe metody kontrolowania bólu sprawiły, że leczenie kanałowe jest o wiele bardziej komfortowe niż w przeszłości.

Leczenie kanałowe to prawdopodobnie najbardziej nielubiany zabieg dentystyczny. Niestraszne nam borowanie, jakoś znosimy wyrwanie zęba, ale perspektywa endodoncji (to fachowa nazwa tej procedury) przyprawia nas o dreszcze. Czy rzeczywiście jest się czego bać?
Stomatologia bardzo się rozwinęła i wizyta u dentysty nawet z bardzo poważnym problemem nie musi być wcale koszmarem. W opanowaniu strachu może nam pomóc poznanie przyczyn leczenia kanałowego, szczegółów operacji oraz ostatnich innowacji w tej dziedzinie.

Dlaczego muszę się poddać endodoncji?

Leczenie kanałowe jest konieczne wtedy, gdy miazga zęba (odpowiedzialna za połączenia nerwowe i krwionośne w nim) ulega zapaleniu. Może się tak stać na skutek zaawansowanej próchnicy zębów lub innych uszkodzeń, nie zawsze związanych z higieną jamy ustnej. Gdy zmiany chorobowe są nieodwracalne innymi metodami, niezbędne jest oczyszczenie kanału zębowego z chorej miazgi, zatrucie go, a potem wypełnienie substancją stabilizującą jego zdrowie.

Martwy ząb

Po leczeniu kanałowym nasz ząb będzie martwy. Nic dziwnego – usunęliśmy z niego tkanki odpowiedzialne za ukrwienie oraz unerwienie. To trochę jak usunięcie wkładu z długopisu. Było to jednak konieczne, żeby zatrzymać zapalenie miazgi oraz postępujące psucie się zęba. Co teraz z naszym martwym zębem? Dobrze wykonany zabieg pozwala uratować funkcjonalność zęba na lata, choć zdarzają się także powikłania. W większości przypadków nie zauważymy różnicy między nim a resztą uzębienia – bólu czy innego dyskomfortu.

A jeśli nie pójdę na leczenie kanałowe?

Możemy wyrwać nieodwracalnie chorego zęba, co dla niektórych może być trochę mniej przerażającą operacją niż trochę dłuższa i bardziej skomplikowana endodoncja. Braki w uzębieniu to jednak przyczyna wielu dolegliwości – od niekorzystnych zmian ortodontycznych (w ustawieniu zębów) po parodontozę. Dla zachowania równowagi uzębienia powinniśmy wstawić na miejsce usuniętego zęba np. implant. To także kosztowna i skomplikowana operacja. Pozostawienie chorego zęba, nierobienie niczego, to chyba najbardziej ryzykowna decyzja ze wszystkich. Chora miazga to źródło agresywnych bakterii, które nie tylko pogłębią chorobę tego zęba, ale mogą też zaatakować sąsiednie. Zapalenie i stany ropne dość szybko przenoszą się też na inne części ciała, szczególnie głowy.

Czy leczenie kanałowe boli?

To pytanie pojawia się u każdego, kto rozważa poddanie się temu zabiegowi. Niestety, wokół endodoncji narosło wiele mitów i stereotypów. Większość z nas nie zdaje też sobie sprawy z tego, jak zmieniła się stomatologia na przestrzeni kilku ostatnich lat. Większość zabiegów nie jest bolesna, ponieważ odbywają się pod precyzyjnym znieczuleniem i są robione nowoczesnymi instrumentami. Sporadycznie zdarzają się jednak bardziej złożone operacje, podczas których pacjenci mogą momentami odczuwać dyskomfort. Jeśli zależy nam na bezbolesnym przebiegu całej procedury, nie warto zwlekać z decyzją o poddaniu się leczeniu kanałowemu, żeby nie powodować komplikacji.

Zapraszamy
Poniedziałek: 8.00 - 20.00
Wtorek: 8.00 - 18.00
Środa: 10.00 - 18.00
Czwartek: 12.00 - 20.00
Piątek: 12.00 - 20.00
Sobota: Pierwsza sobota miesiąca
 
rejestracja telefoniczna:
32 261-95-72
 
Bezbolesne znieczulenie komputerowe WAND