Prywatna Praktyka Stomatologiczna "DENTATUS" - Joanna Wołoszyn
ul. Żeromskiego 13, 41-300 Dąbrowa Górnicza
ikona phone
rejestracja telefoniczna
32 261-95-72, 884-906-884
slajd5 slajd2 slajd4 slajd-acron

Leczenie kanałowe - przychodnia stomatologiczna w Dąbrowie Górniczej

Ciągły rozwój technik dentystycznych oraz nowe metody kontrolowania bólu sprawiły, że leczenie kanałowe jest o wiele bardziej komfortowe niż w przeszłości.

Leczenie kanałowe to prawdopodobnie najbardziej nielubiany zabieg dentystyczny. Perspektywa endodoncji (to fachowa nazwa tej procedury) najczęściej wywołuje stres u osób, które nie wiedzą, na czym dokładnie polega zabieg. Jednak w nowoczesnej przychodni stomatologicznej wykonuje się je w znieczuleniu komputerowym WAND. Dentysta informuje pacjenta o szczegółach zabiegu oraz perspektywach, jakie daje leczenie kanałowe.

Wskazania do zabiegu endodoncji

Leczenie kanałowe jest konieczne wtedy, gdy miazga zęba (odpowiedzialna za połączenia nerwowe i krwionośne w nim) ulega zapaleniu. Może się tak stać na skutek zaawansowanej próchnicy zębów lub innych uszkodzeń, nie zawsze związanych z higieną jamy ustnej. Gdy zmiany chorobowe są nieodwracalne niezbędne jest leczenie kanałowe. Polega na zatruciu zęba, oczyszczeniu kanału zębowego z chorej miazgi, a potem wypełnieniu substancją stabilizującą jego zdrowie.

Martwy ząb

Po leczeniu kanałowym Twój ząb będzie martwy. Dentysta usunął z niego tkanki odpowiedzialne za ukrwienie oraz unerwienie. To trochę jak usunięcie wkładu z długopisu. Było to jednak konieczne, żeby zatrzymać zapalenie miazgi oraz postępujące psucie się zęba. Dobrze wykonane leczenie kanałowe pozwala uratować funkcjonalność zęba na lata. W większości przypadków nie zauważysz różnicy między nim a resztą uzębienia – bólu czy innego dyskomfortu.

Skutki niepodjęcia leczenia

Chorego zęba stomatolog może usunąć lub poddać leczeniu kanałowemu. Pacjentowi zostają przedstawione możliwe opcje, wśród nich endodoncja, która jest dłuższa i bardziej skomplikowana niż sama ekstrakcja. Braki w uzębieniu to jednak przyczyna wielu dolegliwości – od niekorzystnych zmian ortodontycznych (w ustawieniu zębów) po parodontozę. Dla zachowania równowagi uzębienia rekomenduje się wstawienie w miejsce usuniętego zęba np. implantu. To także kosztowna i skomplikowana operacja. Pozostawienie chorego zęba, nierobienie niczego, to chyba najbardziej ryzykowna decyzja ze wszystkich. Chora miazga to źródło agresywnych bakterii, które nie tylko pogłębią chorobę tego zęba, ale mogą też zaatakować sąsiednie. Zapalenie i stany ropne dość szybko przenoszą się też na inne części ciała, szczególnie głowy. Skutecznie rozprawi się z nimi leczenie kanałowe, które stanowi alternatywę dla ekstrakcji.

Czy leczenie kanałowe boli?

To pytanie pojawia się u każdego, kto rozważa poddanie się temu zabiegowi. Niestety, wokół endodoncji narosło wiele mitów i stereotypów. Większość pacjentów nie zdaje też sobie sprawy z tego, jak zmieniło się leczenie kanałowe na przestrzeni kilku ostatnich lat. Większość zabiegów nie jest bolesna, ponieważ odbywają się pod znieczuleniem i są robione nowoczesnymi instrumentami. Sporadycznie zdarzają się jednak bardziej złożone operacje, podczas których pacjenci mogą momentami odczuwać dyskomfort. Jeśli zależy Ci na bezbolesnym przebiegu całej procedury, nie warto zwlekać z decyzją o poddaniu się leczeniu kanałowemu, żeby nie powodować komplikacji.

ikona czasu
Zapraszamy
Poniedziałek: 9.00 - 20.00
Wtorek: 9.00 - 20.00
Środa: 9.00 - 20.00
Czwartek: 9.00 - 20.00
Piątek: 9.00 - 20.00
 
rejestracja telefoniczna:
32 261-95-72
 
Bezbolesne znieczulenie komputerowe WAND